„Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти“ е посланието, с което WWF-България се обръща към всички с призив да бъдат подкрепена дивата природа. Неправителствената организация започна преди дни кампанията си „Абонирай се за природата“.
Увеличаването на количеството на отпадъците и повишаването на минималната работна заплата се сред мотивите за увеличението на таксата за битови отпадъци в община Шумен. Това съобщи главният експерт „Екология“ в местната администрация Живка Атанасова на брифинг, на който присъстваха кметът проф. Христо Христов, заместниците му Десислава Петрова и Даниела Русева, началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Ивелина Щерева и директорът на Общинското предприятие „Чистота“ Радослав Кърджиев.
Таксата за битови отпадъци за жилищни сгради в Шумен и кварталите „Дивдядово“, „Макак“ и „Мътница“ е заложено да се увеличи от 1,5 на 2 промила, а за нежилищни имоти – от 4 на 5,4 промила. Предложението на общинската администрация трябва да бъде гласувано от Общинския съвет. Обявено е обществено обсъждане на проек
Продажбата на общински имоти на територията на община Кърджали и разрешения за изработване на Подробни устройствени планове в населените места са основната част от точките, които ще разгледат на днешното си заседание общинските съветници в Кърджали. Това става известно от публикуваната на интернет страницата на Общината покана за сесията.
Преди това общинските съветници ще гласуват допълнение на Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост за 2024 г.
В дневния ред на заседанието е и точка за даване на съгласие Община Кърджали да участва с още три общини – Ардино, Момчилград и Черноочене в Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи““.
Традиционно две от точките са отпускане на парични помощи. Едната е за лечение на тежко болни лица, като подкрепа са поискали 15 д
Седмица на отворените врати за туберкулоза ще се състои от 9-и до 13 декември в Сливен. В рамките ще се извършват безплатни прегледи в специализирания кабинет на Отделението по пневмология и фтизиатрия, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Иван Селимински".
Всеки желаещ да се прегледа може да го направи от 8:00 до 12:00 часа в кабинета на ул. „Сергей Румянцев“ № 2, до сградата на Отделението за лечение на инфекциозни болести. Профилактичните прегледи дават възможност за предприемане на своевременни мерки за откриване и лечение на туберкулоза, включително и латентна инфекция.
Инициативата "Седмица на отворените врати" е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021 - 2025 година.
МБАЛ „Д-р Иван Селимински" организира периодично безплатни прегледи за туберкулоза, а по
Съветниците в Брегово приеха план за работа на общината при зимни условия през сезон 2024-2025 година, каза председателят на Общинския съвет Дорина Йорданова. На заседанието са присъствали 10 общински съветници, като един е отсъствал по уважителни причини, допълни тя.
Единодушно са подкрепени всички пет предложения, включени в дневния ред. Гласувани са план за действие на Община Брегово за периода 2024 – 2027 г. в изпълнение на областната стратегия за приобщаване на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация, програма за развитие на читалищната дейност през следващата година, както и е одобрено изразходването на средства от натрупаните отчисления по Закона за управление на отпадъците.
Общинският съвет определи заместник-кметът Кремена Гогорицова да представлява община Брегово в извънре
Кампания за безплатно изследване на кръвната захар се проведе в разградското село Гецово. Тя бе организирана от Сдружението с нестопанска цел „Диабет“ – Гецово, в партньорство с местния пенсионерски клуб „Златна есен“, дружеството „Добротворци“ на БЧК и Федерацията на жените в Разград, съобщи председателят на Федерацията Ваня Желева. Тя обясни, че инициативата е по повод на Световния ден за борба с диабета, който се отбелязва на 14 ноември.
Желева заяви, че в рамките на кампанията са измерени стойностите на кръвната захар на повече от 30 жители на Гецово. Изследвания са направени от Таня Ангелова от „Балмед“ ООД, с медицинска апаратура, собственост на Сдружение „Диабет“ в Гецово, която е закупена със съдействието на Община Разград.
„Със задоволство отбелязваме добрите стойности на холестеролни
Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие, коментират от WWF-България. Оттам отбелязват, че по данни от Червената книга може да се смята, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни, посочват още природозащитниците. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск, предупреждават от WWF-България.
Освен бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания, заяви ръководителят на програма „Опазване на видове“ във WWF Нада Тошева, цитирана от пресцентъра на организацията. Тя обърна внимание, че мечките обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери, уточни експертът и добави, че затова от WWF са включили в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват.
Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни, обясниха от WWF-България.
Благодарение на фотокапаните изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване, разказа старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF. Александър Дуцов. По този начин са определени и участъци за засаждане на диви плодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори.
„WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята“, отбелязват от организацията във връзка с новата си кампания.
"Водоснабяване и канализация" (ВиК) Ямбол стартира дейности по подмяна на водопроводи в района на един от най-големите жилищни комплекси в града - "Златен рог". Проектът е част от инвестиционната програма на дружеството и се финансира от собствения бюджет с близо 575 000 лева, съобщават от там.
Както информирахме, проектът предвижда подмяна и реконструкция на съществуващата водопроводна мрежа и водопроводните отклонения в район, очертан от улиците "Дружба", "Българка", "Мир" и крайречния булевард. В обхвата на обекта влиза и участък от ул. "Българка" – между ул. "Мир" и ул. "Дружба.
Новопроектираното трасе е с обща дължина 1232,80 метра и ще се изпълни с полиетиленови тръби с висока плътност, посочват от ВиК - Ямбол. Целта е подмяна на остарелите стоманени и етернитови тръби, ограничаване риска от аварии и гарантиране на нормално водоподаване.
В момента се р
Все още има седемкилометрова опашка от чакащи тежкотоварни автомобили пред граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово", но постепенно ситуацията се нормализира. Причината за бавното пропускане на камионите е, че обработката се извършва ръчно, съобщи областният управител на Ямбол Николай Костадинов.
"Очакваме всеки момент да бъде пусната електронната обработка след въвеждането на новата система на турската митническа администрация. Прави се всичко възможно да се отпуши колоната. В момента няма напрежение сред шофьорите, осигурени са химически тоалетни, раздадена им е вода", каза още областният управител на Ямбол.
По думите му е създадена добра организация, има достатъчно полицейско присъствие, контролира се самият процес от служители на Областната дирекция на МВР – Ямбол и на "Гранична полиция". Леките автомобили и автобусите преминават безпроблемно пре
Общо 16 точки разгледаха на днешното си заседание общинските съветници в Кърджали. В една от тях бяха заложени промени в Програмата за капиталови разходи за 2024 година.
Актуализацията предвиждаше компенсирани промени между отделни обекти, финансирани със средства от трансформираната целева субсидия. Основно те се отнасяха до финансирането за изготвяне на инвестиционни проекти за основни ремонти на местни пътища в малки населени места, както и за хидрогеоложко проучване. Част от средствата се предвижда да бъдат използвани за изготвяне на технически проекти за обновяване на инфраструктура и повишаване на енергийната ефективност на Центъра за обществена подкрепа в Ардино, на сградата на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, на Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост, както и на сградата в която се помещават услуги за деца и семейст
Общинските съветници в Хитрино одобриха на днешното си заседание единодушно докладната записка, предвиждаща актуализация на бюджета на общината за 2024 г.
Те гласуваха единодушно и докладна записка, свързана с приемането на план за провеждането на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия, аварии и катастрофи, възникнали на територията на обект „Склад за препарати за растителна защита” в с. Тимарево. Това бяха първите две докладни записки, разгледани от общинските съветници в Хитрино.
Дневният ред на заседанието включва шест докладни записки, а като седма точка е предвидено питане, съобщи кметът на общината Нуридин Исмаил.
Откритите цигари без бандерол в пловдивските села Скутаре и Царацово са на обща стойност близо 10 млн. лева. Това е едно от най-големите задържани количества цигари в историята на България, каза районният прокурор на Пловдив Петър Петров, който участва в съвместен брифинг в склад в село Царацово със зам.-районният прокурор и наблюдаващ досъдебното производство Димитър Пехливанов и началникът на отдел "Борба с организирана престъпност" в Пловдив, Пазарджик и Смолян комисар Мариан Митков. Късно снощи в склада са открити 23 млн. къса цигари или 1,16 млн. кутии с пазарната стойност близо осем млн. лева.
Откритите марки цигари съвпадат с тези, иззети при акция на 19 ноември в склад в село Скутаре. Тогава там са открити 5,8 млн. къса цигари или 294 хил. кутии на стойност 1,8 млн. лева. Акцизът, който е трябвало да бъде платен за цигарите при двете акции, е общо 5,2 млн. лева. Работи
Природозащитната организация WWF - България започна кампанията „Абонирай се за природата“ в началото на този месец.
Повече информация за кампанията и възможностите за дарения за каузата за опазване на дивата природа тук и тук
подкрепя кампанията „Абонирай се за природата“.